Η Λυκόβρυση του Κολωνακίου έρχεται στη Γλυφάδα
![Η Λυκόβρυση του Κολωνακίου έρχεται στη Γλυφάδα](https://www.noupou.gr/wp-content/uploads/2024/06/likovrisi.jpg)
Το ιστορικό στέκι του Κολωνακίου αποκτά "αδερφάκι" στη Γλυφάδα, το οποίο αναμένεται να εγκαινιαστεί προσεχώς εκεί που παλαιότερα στεγαζόταν το Goya και ακόμη πιο πριν το Hama.
- 06/06/2024
- Κείμενο: NouPou.gr
Το ιστορικό all day café-restaurant Λυκόβρυση, που βρίσκεται λίγα μέτρα από την πλατεία Κολωνακίου, αποκτά το δεύτερό του spot στην Αθήνα, στην περιοχή της Γλυφάδας.
Η Λυκόβρυση αναμένεται να ανοίξει μέσα στις επόμενες ημέρες στα ψηλά της Γρηγορίου Λαμπράκη, στον αριθμό 34, εκεί που παλαιότερα στεγαζόταν το Goya και ακόμη πιο πριν το Hama.
Η Λυκόβρυση θεωρείται ένα από τα πιο κλασικά στέκια των Αθηναίων και κυρίως σημείο συνάντησης για τους παλιούς στο Κολωνάκι. Μάλιστα, στα τραπέζια της έχουν καθίσει μεγάλες προσωπικότητες όπως ο Γιώργος Σεφέρης, ο Παλαμάς και ο Ελύτης.
Δείτε αυτή τη δημοσίευση στο Instagram.
Η δημοσίευση κοινοποιήθηκε από το χρήστη Lykovrisi (@lykovrisi_athens)
Το 2010 κατέβασε ρολά, ωστόσο το 2019 η Λυκόβρυση άνοιξε ξανά ως ένα μοντέρνο all day restaurant, με τραπεζάκια μέσα και έξω, καθώς και μια εντυπωσιακή μπάρα στο εσωτερικό, αποτελώντας για πολλούς μια νοσταλγική αναβίωση.