Λεωφ. Συγγρού: Δύο θανατηφόρα τροχαία σε απόσταση 20 μέτρων
![Λεωφ. Συγγρού: Δύο θανατηφόρα τροχαία σε απόσταση 20 μέτρων](https://www.noupou.gr/wp-content/uploads/2023/11/asthenoforo.jpg)
Δύο τροχαία δυστυχήματα με θύματα μια 32χρονη συνοδηγό ΙΧ και έναν αναβάτη μοτοσικλέτας σημειώθηκαν με διαφορά λίγων ωρών κατά τη διάρκεια της νυχτας στη λεωφόρο Συγγρού.
- 21/11/2023
- Κείμενο: NouPou.gr
Δύο θανατηφόρα τροχαία σημειώθηκαν το βράδυ της Δευτέρας (20/11) προς τα ξημερώματα της Τρίτης (21/11) στη Λεωφόρο Συγγρού, σε πολύ κοντινή απόσταση το ένα με το άλλο και με διαφορά λίγων ωρών.
Συγκεκριμένα, όπως μετέδωσε η ΕΡΤ, στις 4:50 τα ξημερώματα της Τρίτης (21/11) στη Λεωφόρο Συγγρού στο ρεύμα προς Πειραιά (στη θέση Ψαλίδι) στην περιοχή της Καλλιθέας, ΙΧ αυτοκίνητο εξετράπη της πορείας του και έπεσε πάνω σε τρεις κολώνες ηλεκτροφωτισμού.
Στο σημείο έφτασε η Πυροσβεστική, με 10 πυροσβέστες και 3 οχήματα, όπου προχώρησε στον απεγκλωβισμό ενός τραυματισμένου άνδρα και μιας γυναίκας χωρίς τις αισθήσεις της από το αυτοκίνητο. Και οι δύο τραυματίες παραδόθηκαν στο ΕΚΑΒ. Από τη σύγκρουση σκοτώθηκε η 32χρονη συνοδηγός, ενώ ο 40χρονος οδηγός νοσηλεύεται σε κρίσιμη κατάσταση.
Λόγω του τροχαίου υπήρξε διακοπή της κυκλοφορίας των οχημάτων στην έξοδο της Λ. Συγγρού προς Πειραιά, ενώ λίγο μετά τις 6:00 το πρωί ο δρόμος άνοιξε. Προανάκριση για τις συνθήκες του τροχαίου πραγματοποιεί η Τροχαία Καλλιθέας.
Ακόμη, στις 23:30 της Δευτέρας (20/11), στη Λεωφόρο Συγγρού, στην έξοδο προς Γλυφάδα, στην περιοχή της Καλλιθέας, μια μηχανή προσέκρουσε στην πίσω αριστερή ρόδα ενός ταξί. Η σύγκρουση ήταν τόσο σφοδρή που ο 44χρονος δικυκλιστής εκτινάχθηκε στην άσφαλτο και έχασε τη ζωή του.
Το τραγικό είναι πως τα δύο τροχαία σημειώθηκαν σε απόσταση 20 μέτρων.